Renault 5 Elektrik Özellikleri ve İnceleme

Yeni retro tasarımlı Renault 5 Elektrik tanıtıldı. Bu yazımızda özelliklerine ve fiyatına değiniyoruz.

Renault 5 Elektrik Özellikleri ve İnceleme

En yeni haberler için takip et! > Google Haberler


1972’den Günümüze: Renault 5’in Elektrikli Yeniden Doğuşu

Renault 5, 1972’de piyasaya sürüldü ve şimdi, yeniden doğdu! Elektrikli versiyonuyla aynı konsepti koruyan araç, aynı zamanda Zoe‘nin üretiminin durmasıyla dikkat çekiyor. Avrupa’da 25 bin Euro‘ya satılacak olan bu model, Dacia Spring’in başarısıyla birlikte Renault’nun bu segmentteki kararlılığını gösteriyor.

Boyutları ve Fiyat Tahminleri

Yeni Renault 5‘in boyutları, 3920 mm uzunluğu, 1770 mm genişliği, 1500 mm yüksekliği ve 2540 mm aks mesafesiyle kompakt bir yapı sunuyor. Fiyat konusunda ise Avrupa’da 25 bin Euro civarında olması beklenirken, Türkiye’de tahmini fiyatın Dacia Spring‘den biraz daha yüksek olacağı düşünülüyor, yaklaşık olarak 1 milyon TL civarında olabilir.

Renault 5 Elektrik Özellikleri ve İnceleme

Renault 5 Tasarım ve Renk Seçenekleri

Renault 5, 2021’de tanıtılan bir konseptle öne çıktı. Yeni modelde, taycan benzeri farlar ve 1972 modeline atıfta bulunan geniş çamurluklar gibi retro tasarım öğeleri dikkat çekiyor. Ayrıca, 18 inç jantlar ve temiz bir görüntü için gizli arka kapı kolu da ön plana çıkıyor. Renk seçenekleri arasında parlak sarı, parlak yeşil, gece mavisi, siyah ve beyaz yer alıyor.

Yeni Elektrikli Renault 5 İncelemesi

İç Mekan ve Teknolojik Özellikler

Renault 5‘in iç mekanında 10 inçlik multimedya ekran ve standart olarak 7 inç gösterge ekranı bulunuyor. Üst donanım seçeneklerinde ise 10 inçlik gösterge ekranı da mevcut. Araç, modern iç tasarımı ve Renault adlı bir asistanıyla dikkat çekiyor. Elektronik park freni ve ikonik vites kolu, iç mekanın şıklığını tamamlıyor.

Güvenlik ve Sürüş Özellikleri

Renault 5, güvenlik konusuna odaklanarak yola çıkıyor. Akıllı adaptif hız sabitleyici, otonom sürüş teknolojisi, Aktif Sürücü Asistanı gibi üst düzey sürüş yardımları sunuyor. Bu özelliklerle güvenliği bir üst seviyeye taşıyor.

Elektrikli Performans ve Menzil

Renault 5’in elektrikli versiyonu, 150 beygirlik motoruyla dikkat çekiyor. 52 kWh lityum iyon bataryası ile maksimum 400 km‘ye varan menzil sunuyor. Şarj süreleri de oldukça rekabetçi; 11 kW AC şarj ile 6 saatte, 70 kW DC hızlı şarj ile %10’dan %80’e 33 dakikada şarj olabiliyor.

Renault 5 Fiyatı

Henüz Türkiye fiyatı belirtilmese de, Avrupa fiyatları 25 bin, 28 bin ve 32 bin Euro olarak açıklandı. Fransa’da üretilmesi, çeşitli vergi avantajları sağlayabilir. Ancak, 32 bin Euro’nun üzerindeki bir fiyatla Türkiye’de satılması bekleniyor. Sizler de yeni Renault 5‘i nasıl buldunuz, yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Bu videoda, yeni Renault 5’in retro tasarımını ve elektrikli özelliklerini detaylı bir şekilde inceledik. Bir sonraki videoda görüşmek üzere, videomuzu beğenmeyi, abone olmayı ve yorum yapmayı unutmayın.

Renault fiyat listesi içinde tıklayabilirsiniz.

 

  • Renault 5 Elektrik Özellikleri ve İnceleme Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir