Araba Fiyatları

Fiyatların Belirlenmesinde Rol Oynayan Unsurlar

Araba fiyatları, iç ve dış piyasalar, petrol fiyatları, enflasyon, sektörel üretim ve yatırım gibi kriterlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak fiyatların belirlenmesinde bazı ana unsurlar bulunmaktadır. Üretim maliyeti, lojistik, pazarlama, servis gibi önemli gider kalemleri, araba fiyatlarını oluşturan temel faktörlerdir. Ayrıca, nihai tüketiciye ulaşan fiyat etiketinde araç üzerindeki vergi yükü de belirleyici bir etkiye sahiptir.

Döviz Kuru ve Araç Fiyatlarındaki Etkisi

Sıfır araba fiyatlarının yıl içindeki artış ve azalışlarının görüldüğü fiyat dalgalanmaları birden fazla nedenle açıklanabilir. Bunlardan ilki döviz kurudur. Araç pazarında büyük bir hacme sahip olan ithal modeller doğrudan döviz kurundan etkilenirler. Buna göre döviz kurlarındaki artış veya azalış, araba fiyatlarına direk olarak yansırken, kurlarda yaşanan ani değişikliklerde ise üreticiler durağan bir pozisyon alırlar. Bu gibi durumlarda kurun genel bir bant içinde oturması ve dalgalanmanın atlatılması için normalin biraz üzerinde bir satış fiyatı belirlenerek piyasaların stabil hale gelmesi beklenir.

İkinci El Piyasasına Etkisi

Araba fiyatları, doğrudan ikinci el piyasasını da etkilemektedir. Sıfır araba fiyatlarında yaşanan bir artış kısa sürede aynı aracın ikinci el modellerine de yansır. Sıfır araba fiyatlarındaki artış tüketiciyi ikinci el araç satışına yönlendireceği için bu pazarda bir süreliğine arz fazlalığı yaşanır. Bu durumda ise ikinci el araçlar değerlenir ve fiyatları artar. Özellikle devlet destekli olarak yeni araba fiyatlarında yaşanabilecek alım kolaylığı veya vergi indirimi gibi durumlarda fiyatlar düşer. Sıfır araba fiyatlarının düşmesiyle tüketici önceliğini yeni modellerden yana kullanacağı için ikinci el otomobil pazarına olan talep azalacak ve sonucunda ise ikinci el araba fiyatları düşecektir.

Fiyat Takibinin Önemi

Bu nedenle sıfır araba fiyatlarının takibi nihai tüketici için olduğu kadar yetkili satıcı ve ikinci el otomobil satıcıları için de oldukça önemlidir. Ayrıca sigorta şirketleri ve bankalar gibi finansman kuruluşları da sundukları hizmet alanlarında fiyat takibi yapmaktadırlar. Araç değerleri özellikle bu sektörler için değer belirleyici bir veri oluşturur.

Üreticilerin Fiyat Politikaları

Ülkemizde faaliyette olan otomobil üreticileri genellikle fiyat listelerini Türk Lirası (TL) cinsinden ve aylık olarak duyurmaktadırlar. Genellikle her ayın ilk 2 haftası içinde açıklanan araba fiyatları, liste ve kampanyalı fiyatlar olmak üzere iki ayrı fiyat olarak sunulabilirler. sifirarababul.com, en güncel yeni araç fiyatlarını varsa kampanyalı fiyat listesi baz alarak kullanıcılarına sunmaktadır.

Değişen Fiyat Listeleri

Tüm fiyatlar, markaların resmi iletişim organlarından günlük olarak kontrol edilerek, aylık periyotlar halinde yayınlanmaktadır. Bulunulan ay içinde tekrar değişen fiyat listesi bulunması halinde, son açıklanan fiyat listesi dikkate alınmaktadır. Türkiye otomotiv piyasasından çekilmiş veya satış işlemlerini sonlandırmış üreticilerin eski model listelerine ve 2. el satış fiyatlarına da yine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Çeşitli Araba Markalarının Fiyatları

Sıfır araba fiyatları sayfamızdan Alfa Romeo, Aston Martin, Audi, Bentley, BMW, Cadillac, Chery, Chevrolet, Chrysler, Citroen, Dacia, Daewoo, Daihatsu, DFM, Dodge, Ferrari, Fiat, Ford, Geely, Honda, Hyundai, Infiniti, Isuzu, Jaguar, Jeep, Kia, Lada, Lamborghini, Lancia, Land Rover, Lexus, Maserati, Mazda, Mercedes, Mini, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Porsche, Proton, Renault, Rover, Saab, Seat, Skoda, Smart, SsangYong, Subaru, Suzuki, Tata, Tofaş, Toyota, Volkswagen ve Volvo gibi araba markalarının güncel 0 km ve geçmiş fiyat listesi bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanmaktayız. Detaylar için çerez politikası sayfasını inceleyebilirsiniz.

Kabul Et ve Kapat